301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 22:16
 
Yetmez Ama Quzzulkurt
 
 
Türkiye'de gelinen aşamada, söylenen sözlerin ve yapılan politikaların ne kadar bir ehemiyeti var bu tartışmalıdır. Bu sistem ve rejim değişikliğine dair emareler elbetteki yeni değildir. Gelişmekte olan üçüncü sınıf ülkelerde iktidara gelen bütün siyasi partilerin en önemli amacı öncelikle bulundukları ülkedeki bütün ideolojik ve baskı agıtlarına kayıtsız şartsız hükmetmektir.

Türkiye'de de durum farklı değildir. AKP, 2002'de iktidara geldiğinde çok iyi bir şekilde ülkede kendisini örgütlemiş kemalist bir sistem vardı. Bu sisteme itiraz ederek, kendisini güçlendirmenin en iyi yolu da demokratik güçlerin desteğini almaktı. Bu konuda da başarılı bir politika ürettiler. Başta 28 Şubat mağduriyeti olmak üzere önemli mağduriyetler üzerinden önemli demokratik kitlelerin desteğini aldılar. Bu destek bütün kurumların büyük ölçüde AKP hükümetinin rengine bürünmesine kadar devam etti. Bu aşamada çözüm süreçleri, önemli demokratik söylemler aldı başını gitti. Beli cemaatlerle yapılan işbirlikleri, bu kudretle birlikte tek taraflı olarak feshedildi. Onlar açısından her şey yolunda gitti. Onların kendi içlerinde itiraz edenleri de aforoz edildi. AKP ve ideolojisinin çok daha geniş anlatılacak bir paradigması var ancak demokratik kitle örgütleri ve Kürtler bu süreçte nasıl hatalar yaptı ona da değinmek gerekir.
2010 ylında yapılan kısmi anayasa değişikliğinde siyasi partilerin yönlendirmesiyle toplum dörde ayrılmıştı; Evetçiler, yetmez ama evetçiler, hayırcılar ve boykotçular. Şimdi başkanlık sistemini getirmesi ön görülen benzer bir anayasa referandumunda aynı fotoğrafla tekrar karşılaşacağız. Türkiye'deki OHAL ile birlike yaşanan siyasi atmosfer demokratik bir anayasa ve referandumuna koşul sağlar mı? Kesinlikle hayır. Bugünden söylüyorum; istesek de istemesek de bu anayasa taslağı meclisten geçecek. Ardından Nisan ayında yapılacak referandumda yüzde 50'nin üzerinde oy alarak hayata geçecektir.
Tabi Türkiye'de daha önce gördüğümüz gibi yaşanacak olan olağan üstü durumları da hesaba katmadan yazıyorum. Mevcut durum ve konjoktürle aksi bir durumun olması imkansızdır. HDP'nin baskı ve tutuklamalarla, MHP'nin de Meral Akşener'in gelmemesi karşılığında Bahçeli ile yapılan anlaşma karşılığı çökertildiği bir süreçte, mevcut anayasa taslağı CHP'nin idam sehpasındaki son sözleri olacaktır. Bu anayasa kemalizmin de var olma ile yok olma arasındaki son eşiğidir. HDP ve MHP'den çok CHP'nin bu süreçteki tavrı son derece önemlidir. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte mevcut sürece ön ayak olmuştur. Yüzbinlerce insanın gözaltına alınmasına, tutuklanmasına, işlerinden edilmesine ses çıkarmayan CHP'nin tasfiye edilmesine de ses çıkaracak kimse kalmadı.
HDP, CHP ve sivil demokratik kitle örgütlerinin referandum sürecinde bugüne kadar pek yapmadıkları kadar mantıklı bir politika yapmalıdırlar. Yeni anayasa referandumunda sandığa ne kadar çok kişi giderse yeni anayasanın meşruiyeti de o kadar artar. YSK'dan birçok kişinin FETÖ'den tutuklandığını unutmamak lazım. Demokratik bir seçim sürecini beklemek hayalcilik olur. Referanduma katılım oranının yüzde 50'nin altında olduğunu bir düşünün. Ne önceki anayasa ne de şimdi yapılacak olan anayasanın demokratik olduğunu düşünmüyorum. Yapılacak olan en doğru hamle elbetteki 12 Eylül faşizminin dayatığı anayasayı değiştirmektir; ancak bunu geniş kitlelere sorarak, yapmak lazım. Sadece iki partinin yani yüzde 50 oy almış bir siyasi yelpazenin demokratik bir anayasa yapması imkansızdır. Siyasi iktidarın da bunu çok iyi düşünmesi lazım.

Bekir Güneş
 
Etiketler: Yetmez, Ama, Quzzulkurt
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 13.10.2019
Bugün
- 20°
Pazartesi
- 20°
Salı
- 20°
Van

Güncelleme: 12.10.2019
İmsak
04:44
Sabah
06:05
Öğle
11:58
İkindi
15:09
Akşam
17:41
Yatsı
18:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı