301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 11:29
 
Yaşayan Tarih Çölemerikli…
 
 

Kürt Yazar ve Araştırmacı İhsan Çölemerikli, Kürt halkının yetiştirmiş olduğu ender insanlardan biri. Bu değerli insanı belki çoğumuz tanımıyoruz ve adını dahi bilmiyoruz ama uygar ülkeler onu çok iyi tanıyor ve biliyor. Çünkü uygar ülkeler bilgi toplumudur. Bilgi toplumları, dünyanın yetiştirdiği bu değerli insanları çok iyi tanır ve bilir. Biz neden Çölemerikli yeteri kadar tanımıyoruz. Bunun birçok nedeni var. Bunlardan biri bilgi toplumu olmamız ve Kürt tarihi ve Kürtlerin kadim coğrafyası olan Mezopotamya’yı bilmemizden kaynaklanıyor. Kürt tarihini, uygarlıklarını, coğrafyasını bilen Çölemerikli’yi de iyi bilir, tanır.

Çölemerikli yaşayan tarihtir, Hakkari’dir, Van’dır, Urartu medeniyetidir, Medler’lerdir, Mezopotamya’dır. Kısacası Çölemerikli 15 bin yıllık Kürt tarihidir. Kürtlerin tarihini ve medeniyetini bilmeyen Çölemerikli’yi de bilemez. Bütün yaşamını ve sevdasını Kürt coğrafyasına ve tarihine adayan, bu konuda çok değerli çalışmalar yapan bu ulu çınar, yaşamı hep acılar ve sürgünlerle geçti. Çölemerikli yaşamı, Kürtlerin 2 bin 500 yıldır yaşadığı acılarla dolu. Bu acılarla yoğrulan Çölemerikli, sürgünler yaşadı ve defalarca gözaltına alındı ve yıllarca cezaevinde yattı.

Halen Kürt tarihi ve kültürü üzerine çalışmalarını sürdüren Çölemerikli, ilerleyen yaşına rağmen, büyük bir inanç ve özveriyle Kürt toplumu yararına çalışmaları sürdürüyor. Engin fikir ve bilgiye sahip olan Çölemerikli bizim dışımızda herkes tanıyor ve saygı gösteriyor. Dünyanın her tarafında saygı duyulan ve fikirlerine değer verilen bu insanı, bizler ne kadar değer veriyoruz ve saygı gösteriyoruz.

Aslında bu insanlara hiçbir zaman değer vermedik. Niye değer vermiyoruz biliyor musunuz? Çünkü biz kendi tarihimizi bilmiyoruz. Çünkü biz Mezopotamya’nın tüm dünyaya medeniyeti ve uygarlığı miras bıraktığımızı biliyoruz. Çünkü biz, Urartuların insanlık tarihine neler bıraktığını bilmiyoruz. Çünkü biz, yüzyıllarca dünyaya hakim olan Med İmparatorluğunun torunları olduğumuzu bilmiyoruz. Çünkü biz Medeniyetin beşiği olan Mezopotamya’nın ilk sahipleri olan tüm dünyaya yön veren Sümerlerin atalarımız olduğunu bilmiyoruz. Çünkü biz kendimizi bilmiyoruz.


İlk önce kendimizi bileceğiz. Kendimizi bilmek içinde bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bilgi sahibi olmak için de İhsan Çölemerikli gibi değerleri bilmek gerekiyor. Kürt halkının içinden ender çıkan bu değerli insanlara saygı gösterilmeli ve gereken değeri vermek gerekiyor. Bu değerli insanların bin bir emekle ürettikleri eserleri okumak gerekiyor. Kürt halkının yetiştirdiği bu değerler kolay kolay yetişmiyor. Bu insanlar yaşarken değer vermeliyiz.

Çölemerikli’yi anlamak ve anlatmak için ne bilgimiz yeter ne de zamanımız. Onu anlamak için hayatını ve eserlerini mutlaka okumalıyız ve bilmeliyiz.
Birde Çölemerikli’nin evinden biraz bahsetmek istiyorum. Evini görenler çok iyi bilir. Evi bir müze gibidir. Her noktası tarih kokuyor. Bir yanı Urartu, Sümer’dir, bir diğer yani Hurridir, Med’dir. Kısacası Mezopotamya’dır. Evine ayak basar basmaz Urartuların en büyük tanrısı Haldi sizi karşılar. Gücün ve inancın simgesi olan aslan, boğa, at, kartal ve tavus heykelleri sizi Mezopotamya’ya götürüyor. Kralların stelleri, Ehmede Xani’nin portresi ve heykeli ayrı bir büyülü hava katıyor.
Evde ayrıca, İslam’ın Kutsal Kitabı Kuran’ın ceviz kutu içindeki duruşu, Urartu baş tanrısı Haldi’nin sanat harikası mızraklı heykeli, Zerdüşt Peygamberin heykelinin çerçevelenmiş fotoğrafı, tavus kuşunun pirinçten yapılan heykeli hemen dikkatimizi çekiyor. Ev sanki bir inanç deryası.
İşte Çölemerikli’nin yaşamı… Hem kendisi hem de yaşadığı yer, canlı tarih gibi. Sümerleri, Urartuları, Medleri, Hurrileri kısacası binlerce yıllık Kürt tarihini, kültürünü, medeniyetini, görmek, yaşamak ve hmek istiyorsak, bu değerli insanı tanımalı, dinlemeli ve eserlerini okumalıyız.
İşte bu değerli insan nasıl buraya geldi, başında neler geçti. Birazda buna bakalım:

İhsan Çölemerikli, 1944 yılında Hakkâri’de doğdu. İlk ve ortaokulu Hakkâri’de okudu. 1962 yılında girdiği Diyarbakır Erkek Öğretmen Okulu’nu 1965 yılında bitirdi. Öğretmenliğinin ilk yılını Kütahya’ya bağlı Gediz ilçesinin Gökler kasabasında yaptı. 1966 yılında askerlik eğitimini tamamladıktan sonra isteği üzerine Hakkâri’ye ataması yapıldı. Üç yıl Hakkâri Yatılı Bölge İlkokulu’nda öğretmenlik yaptı, 1969 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Aynı yıl Hakkâri Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğü görevine getirildi. Uşak’a sürgüne gönderilerek ilk siyasi sürgün unvanını kazandı. Sisteme karşı tepkisini göstermek için görevinden istifa ederek Hakkâri’ye döndü ve dernekler düzeyindeki legal Kürt siyaseti içinde faal olmaya devam etti. 1980 askerî darbesinden sonra üç kez gözaltına alındı. Dört ay Diyarbakır cezaevinde yattı, dört yıl da bölgede kaçak bir yaşam sürdürdü. 1990’lı yılların başlarında, Kürtlerde efsaneleşmiş aşk kahramanı Hakkâri Beyi’nin oğlu Cembelî’nin serüvenini romanlaştırdı. Bu yapıtı, 1995 yılında İsveç’te, 2001 ve 2013 yıllarında da İstanbul’da basıldı. Aynı tarihlerde birçok gazetede makalesi yayımlandı. Bu makalelerin bir kısmı 2006 yılında Hakkâri Suretleri: Sümbül Dağı’nda Ayın Doğuşunu İzlerken adıyla kitaplaştı. Yaklaşık on yıl emek verdiği Zagros, Mezopotamya ve Hakkâri’nin geçmişiyle ilgili tarih çalışmasını tamamladı. O da aynı yıl Mezopotamya Uygarlığında Hakkâri adıyla kitaplaştırıldı. Birçok yayın organlarında siyaset, edebiyat, tarih, sosyoloji içerikli onlarca makale yazdı. Zagrosların en büyük medeniyeti olduğuna inandığı Urartu medeniyetini Kürtçe kaleme alarak anlattı. Çölemerikli, 1555-1585 yılları arasında Hakkâri hükümdarlığı yapmış Zeynel Bey’in hayatını konu alan romanı yayınlandı.


Çölemerikli’nin bazı eserleri:
1. Cembelî Kurê Mîrê Hekaryan (Hakkâri Emiri’nin Oğlu Cembelî),
2. Mirê Hekaryan Zeynel Beg. (Roman)
3. Urartu Medeniyeti
Araştırma ve deneme:
1. Hakkâri Suretleri: Sümbül Dağı’nda Ayın Doğuşunu İzlerken,
2. Mezopotamya Uygarlığında Hakkâri,

 

Not: Köşe yazılarımızdan yazarlarımız sorumludur...

 

 
Etiketler: Yaşayan, Tarih, Çölemerikli…,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 13.10.2019
Bugün
- 20°
Pazartesi
- 20°
Salı
- 20°
Van

Güncelleme: 12.10.2019
İmsak
04:44
Sabah
06:05
Öğle
11:58
İkindi
15:09
Akşam
17:41
Yatsı
18:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı