301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Aralık 2016 - Pazartesi 13:53
 
Sağduyulu Olmak Gerekirken!...
 
 

Kızgınlıkların zirve yaptığı, ön-yargılı yaklaşımların öne çıktığı anlarda ve dönemlerde kim isabetli kararlar alabilir ki!. Böylesi dönemler, karanlıkta el yordamı ile yol arayıp aydınlığa çıkma yöntemidir ki, çıkılır çıkılmaz o da tesadüflere bağlı!.

Şimdi Türkiye'ye bakıyorum da tamda böylesi bir durum söz konusu.İktidardakiler durumdan pek emin gözükmüyorlar ve her türlü sıkı tedbirleri devreye sokarak bir duruş sergiliyorlar.Ve kendilerini dört dörtlük onaylamayan tüm muhalif kesimlere defans gösteriyorlar.15 temmuz haremi kalkışması nedeniyle hepimizde bir tedirginlik oldu bu doğru ama sonrasındaki tedbirler noktasında ayrılıklar kendini gösterdi.Ayrılıkların tali nedenlerini sıralayarak çoğaltabiliriz fakat temel iki noktada netleştirilmesi mümkün.

1-İktidar, zaten zar zor yürüyen adalet ve hukuk işleyişini dahada daraltarak,hak ve özgürlükleri kısarak çare arayışına koyuldu.Kürt demokratik muhalefetinin hak arayışları da farklı bir zeminde dillendirince Ohal ve diğer antı-demokratik uygulamalar peşinde geldi.Irak ve Suriyedeki gelişmelerde eklenince olanlara kriz kelimesi kifayetsiz kaldı.

2-İkinci yaklaşım şekli ise,Türkiye de bir darbe girişimi oldu ve bu ülke için bir talihsizlik.Fakat çare, her şeyi daraltarak değil,mevcut yasalarla da bunun üstesinde gelinebilinir düşüncesiyle hareket edenlerdi.Zaten 16 Temmuzda toplumun gösterdiği tepki bunlara taraf olmadığını göstermişti. Bundan öte, siyasetten aşırı bir kapanma, uluslar arası arenada yalnızlaşmayı getirecek ve hak edilmediği tonca eleştirilere neden olacaktır şeklindeki düşünce oldu.

Olanlar şöylede yorumlanabilir: Ülkede iktidara talip güçler sürekli bir arayışın içindedirler.Şimdiki güçlere bakıldığında islam ağırlıklı muhafazakarlar şeklinde isimlendiriliyorlar."Devletin laik olacağını" diyorlar ama İslami kuralların genişlemesini savunuyorlar.Bundan önceki güçler ise "devletin laik olmasını" savundular ama "muasır medeniyet" dedikleri ağırlıklı Avrupayi kurallarını savundular.Her ne kadar bu iki güç birbirlerini açık seçik bir biçimde eleştirmesede olan tam da budur. Geçmişte şimdiki iktidar olan güçler baskılanırken,şimdi de diğer güçler baskılanıyor.Kürtler ve diğer farklı inanç grupları için değişen hiç bir şey yok, "mazlumu getirin" misalidir. Mhp'nin iktidara yanaşması ise,kendi iç muhalefetinin tasfiye çaresinin iktidarın açmış olduğu çerçeve içinde görmesidir.

İşte bu kaynamanın,birbirlerini reddetmenin havası içinde düzenlenmek istenen yada değiştirilmek istenen anayasa çalışmalarının çok isabetli olamayacağını söylemek yanlış olur mu?Çünkü böylesi dönemlerde kendini düşünme ve koruma refleksleri,tümden toplumun her kesimini düşünme reflekslerinin önüne geçer.Ayrıca birbirleri ile takışlık olan taraflara bakınız ilk etapta hiç bir taraf rakibinin hiç bir haklı nedenini görmez ve her yaptığını doğru olarak savunur.

En ilginç olan tavır ise ana muhalefet partisinin sergilediği harekettir.Anayasa çalışmalarını 'başkanlık' ya da açıklanan haliyle 'cumhurbaşkanlığı sistemi' tarışmalarına yanaşmadığı ama nasıl bir taslağı savıunduğu ise belli etmeyen bir durumdur.Başkanlık sistemini reddediyorsun iyi de parlamenterik sistemin aksayan yanlarını topluma nasıl sunacaksın.Çünkü 'yeni,demokratik bir anayasayı' vaddetmişlerdi. Ve nihayet Türkiyelileşme sloganı ile meclise girmiş bir HDP var.Belki en ilginç ve dikkat çeken çalışma bunların olacak.Hakikaten HDP nasıl bir anayasa taslağı ile kendini ifade edecektir.Mağduru oldukları halühazırdaki anayasa alternatif hangi kelime ve cümleleri seçerek bir taslak sunacaklardır merak konusu.Çünkü her taraf mayin tarlasına benziyor. Yine de herkese hayırlı olsun...

 
Etiketler: Sağduyulu, Olmak, Gerekirken
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 13.10.2019
Bugün
- 20°
Pazartesi
- 20°
Salı
- 20°
Van

Güncelleme: 12.10.2019
İmsak
04:44
Sabah
06:05
Öğle
11:58
İkindi
15:09
Akşam
17:41
Yatsı
18:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı