301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Şubat 2017 - Pazar 23:50
 
Gölge etmesinler başka ihsan istemez!
 
 

Van’ın yüzlerce çok değerli iş adamları (insanları) var! Bu değerli iş adamları genellikle bütün yatırımlarını başta İstanbul olmak üzere Batı illerine yaparlar. Yatırımlarının bir kısmını Batı illerine yapsınlar, buna bir itirazımız yok. Ama Vanlı olduklarını bir zahmet unutmasınlar. Yüzde birde olsa kendi memleketlerine de yatırım yapsınlar. Ama bunu bile kendi memleketlerine çok görürler. Bu değerli bazı iş adamlarına neden İstanbul, İzmir veya Kocaeli işadamları değil de Vanlı işadamları diyoruz. Çünkü bu insanlar Vanlı, burada doğup büyüyüp zenginleşen insanlar. Bu yüzden bu insanlara Vanlı iş adamları diyoruz. Hem Vanlı oldukları için övünen ama tüm yatırımlarını Batı illerine yapan bu insanlara ne demek gerekiyor.

Kendi memleketlerinde bu kadar işsiz insan varken, hiç mi vicdanları sızlamaz. Van halkının işsiz insanları iş-aş bulmak için tüm ömürlerini memleketlerinin dışında geçirirken, acaba bu Vanlı iş adamlarının vicdanları sızlıyor mu? Her yerde ve platformda Vanlı olduklarını gururla anlatan bu insanlara Van’a ve Van halkına hiç mi yardımları dokunmuyor. Ben söyleyeyim. Bu Vanlı iş adamlarının Van’a çok büyük yardımları dokunuyor! Bu yardımları anlatmakla bitiremeyiz… Bazen basında görüyoruz, Vanlı iş adamları İstanbul’da bir araya geldiler. Yemekte Van’dan bahsettiler. Onlar İstanbul’da Van’da bahsederken, biz burada ne kadar gururlanıyoruz, bir anlasalar… İstanbul’da oturup sofralarının başında bizden bahsettiklerini için şükretmeliyiz. Ya bizden hiç bahsetmeselerdi halimiz nasıl olurdu. Bizde bunu düşünerek Vanlı iş adamlarına hep minnet duyarız. Yukarda dedik ya yatırımlarını Batı illerine yapan bu iş adamlarının Van halkı için hiç mi vicdanları sızlamaz. Vicdanları bazen halkımız için sızladığı için Van’a teşrif ederler. Memleketlerine gelmeden önce basını ararlar. Birilerinin duyması için basına ihtiyaç duyarlar hep. Van’a her geldiklerinde peşlerinde basın ordusu düşer. Çünkü bu değerli insanlar Van’a teşrif etmişler.

Memleketlerine geldikleri zaman hiçbir zaman elleri boş gelmezler. Bohçalarında neler var neler, bir bilseniz. Van’a ayak basar basmaz, önceden belirledikleri en yoksul okulu belirlerler. Bohçalarında getirdiklerini okula götürürler. Görüyor musunuz bizim ne kadar hayırsever iş adamları var. Dinimizde bile,“Bir yoksula, bir hayır işine yaptığınız yardımı, en yakınlarınız dahi bilmemelidir” diyor. Ama bunların omurlarında mı din. Tabi ki din hiç umurlarında değil. Acaba bunların bohçalarında neler var. Neler yok ki Bohçalarında birkaç mont veya ayakkabı. Ve bunları gururla basın önünde o onurlu çocukların onurlarını kırarak dağıtıyorlar. Çocukları giydirirken de basın onunda poz vermekten çekinmiyorlar. Acaba bu yardımları yaparken, hiç mi çocukların rencide olacaklarını düşünmezler. Getirdikleri yardımları çocuklara dağıtırlarken bu çocukların onurlarını kırıldıklarını görmezler. Çocukların rencide oldukları o kadar belli ki. Ama bu değerli iş adamları gözleri ve vicdanları bunu pek görmez. Bunların amaçları yardım etmek değil, vicdanlarını bir nebze olsun rahatlatmaktır.

Tüm yatırımları Batıya yapan bu insanlar, kendi memleketlerine gelince birkaç ayakkabı ve montla vicdanlarını rahatlamanın peşindeler. Bu değerli iş adamlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Görüyor musunuz bu Vanlı olan bu iş adamları Van ve Van halkına ne kadar değerli yatırım ve yardımlar yapıyor. Onlara buradan bir tavsiyem var: Yatırımlarını Batı illerine yapmaya devam etsinler. Bizim çocuklarımız ve insanlarımız onların birkaç parça eşyalarına muhtaç değiller. Vicdanlarını bizim üzerimizden rahatlatmasınlar. Çocuklarımız ve insanlarımızı rencide etmekten vazgeçsinler. Bu iş adamlara son olarak ünlü Yunan filozof Diyojen’in şu sözüyle bitirmek istiyorum: Gölge etmesinler başka ihsan istemez.

 
Etiketler: Gölge, etmesinler, başka, ihsan, istemez
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 13.10.2019
Bugün
- 20°
Pazartesi
- 20°
Salı
- 20°
Van

Güncelleme: 12.10.2019
İmsak
04:44
Sabah
06:05
Öğle
11:58
İkindi
15:09
Akşam
17:41
Yatsı
18:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı